Koty śpią średnio od 13 do 16 godzin na dobę. Ilość ta różni się w zależności od wieku i osobowości kota, ale zwykle jest to około dwa razy więcej niż ilość snu, której potrzebuje człowiek. Dlaczego więc koty potrzebują tak dużo snu?
Fizjologia kotów
Koty są przede wszystkim drapieżnikami. Oznacza to, że anatomicznie i fizjologicznie są one stworzone do polowania na swój pokarm, niezależnie od tego, czy go potrzebują, czy nie.
Dzikie koty zazwyczaj polują na swoją ofiarę, a następnie śpią spokojnie. Dzieje się tak dlatego, że polowanie wymaga dużej ilości energii.
Koty domowe są pod tym względem takie same jak koty dzikie, niezależnie od tego, czy właśnie polują na ulubioną zabawkę, czy biegną za myszą; efekt jest taki sam.
Stosują techniki ruchowe, które powodują u nich znaczne zużycie energii: gonitwa, atakowanie, a nawet wspinanie się na wysokie obiekty. Ponadto koty są zawsze czujne podczas polowania, co wiąże się z wysokim poziomem adrenaliny i zwiększonym wydatkiem energetycznym. Więcej fascynujących faktów na temat funkcjonowania natury prezentuje strona – www.wokolnatury.pl
Oznacza to, że choć koty spędzają stosunkowo niewiele czasu na polowaniach, to związany z tym wydatek energetyczny jest niewspółmiernie wysoki. Po polowaniu są więc wyczerpane i najlepszym sposobem na uzupełnienie energii jest mała drzemka. Wbrew powszechnej opinii, koty nie są zwierzętami nocnymi. Są one najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie.
Pasuje to do ich instynktu łowieckiego, ponieważ są to czasy, kiedy ich ofiary są najbardziej aktywne. Koty również lepiej niż ludzie wyczuwają ruch i widzą w nocy, ponieważ wystarczy im odrobina światła, aby widzieć całkiem wyraźnie.
Jak śpią koty?
Sen kota może przybierać formę lekkiej drzemki, lub głębokiego snu. Lekki sen trwa zazwyczaj od piętnastu do trzydziestu minut, natomiast głęboki sen trwa zazwyczaj około pięciu godzin.
Podczas lekkiego snu koty mogą się obudzić i natychmiast się ruszać. Świadczy o tym ich postawa podczas snu: pozycja spoczynkowa pozwala im niemal natychmiast wstać, a uszy podczas odpoczynku są zwykle reagują na dźwięki otoczenia. Mogą też trochę merdać ogonem lub nawet trzymać jedno oko półotwarte podczas tego typu odpoczynku, być może po to, aby upewnić się, że żadne myszy nie przechodzą niezauważone. I odwrotnie, podczas głębokiego snu ich postawa, w tym uszy, są znacznie bardziej zrelaksowane.
Kocięta i starsze koty zwykle śpią więcej niż zdrowe dorosłe osobniki
Jednak niezależnie od tego, czy masz niesfornego kociaka, czy bardziej leniwego starszego kota, będą one stale potrzebowały przerwy, aby naładować swoje baterie. To pozwala im być tak aktywnymi, jak to tylko możliwe, gdy są obudzone i wchodzą w interakcję z tobą. Jeśli zauważysz, że Twój kot śpi więcej niż zwykle, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Warto przeczytać
Jak stwierdzić, czy mój kot jest samcem, czy samicą?
Króliki – co warto wiedzieć o ich śnie?
Gołąb hodowlany – gil