Jak dbać o gupika w akwarium?

Ryba gupik jest gatunkiem pochodzącym z Ameryki Środkowej i Południowej, ale dzięki dużym zdolnościom adaptacyjnym jest dziś rozpowszechniona na całym świecie. Dzięki swoim jaskrawym kolorom jest na liście faworytów, jeśli chodzi o upiększanie akwariów. Popularność gupika polega również na tym, jak łatwo się nim opiekować i jak dobrze dogaduje się z większością innych gatunków.

Charakterystyka ryby gupika

Ryje zaledwie kilka lat, średnio tylko 2 lub 3, ale jej zdolności rozrodcze są imponujące, tak że kilka osobników jest w stanie złożyć od 400 do 600 sztuk narybku w ciągu niespełna 6 miesięcy.

Odróżnienie samic od samców jest bardzo proste, gdyż mają one bardzo zauważalne różnice. Pierwszym z nich jest rozmiar: samice mierzą zwykle od 3 do 5 centymetrów, podczas gdy samce osiągają tylko 2 i 3 centymetry długości. Ponadto ubarwienie jest różne: samce są bardzo kolorowe, wykazując odcienie zieleni, błękitu i czerwieni, podczas gdy ciało samic jest bardziej nieprzejrzyste, pomiędzy zielonkawo-szarym a ciemnozielonym, z odrobiną koloru na płetwach.

Jednym z ulubionych pokarmów gupika są larwy komarów, dlatego też został on wprowadzony do obszarów na całym świecie, gdzie panuje malaria i denga. W ten sposób gatunek ten funkcjonuje jako naturalny biologiczny regulator; pomimo tej korzyści odnotowano również wypieranie innych gatunków rodzimych dla takich ekosystemów, z którymi konkuruje o przestrzeń i pożywienie.

Jak założyć akwarium dla gupików?

Przy zakładaniu akwarium dla gupików, aby zapewnić im najlepszą opiekę, należy wziąć pod uwagę następujące punkty:

Pojemność akwarium

Gupik to spokojna rybka, która uwielbia pływać, dlatego do komfortowego życia będzie potrzebowała przestronnego akwarium. Zalecane są akwaria prostokątne, nigdy okrągłe, o pojemności od 7 do 8 litrów wody na gupika. Jeśli masz tylko jednego gupika, idealne będzie akwarium o pojemności 30-40 litrów.

Wzbogacenie środowiska

Roślinność jest bardzo ważna, podobnie jak podłoże ściółki. Dodaj mnóstwo roślin rozrzuconych po całym zbiorniku, a większą ich liczbę umieść w konkretnym miejscu. Ten obszar zapewni schronienie dla samic, gdy są w ciąży.

Temperatura

Idealna temperatura wody to 25 ºC, ale może się nieznacznie wahać między 23 a maksymalnie 27 stopni. Gupik jest rybą pochodzącą z ciepłego klimatu. pH powinno wynosić od 6,5 do 8.

Higiena

Jeśli chodzi o narzędzia, które zoptymalizują warunki życia w akwarium gupika, zaleca się posiadanie natleniacza i filtra, który nie jest zbyt burzliwy ponieważ jeśli generuje on zbyt wiele prądów, gupik może doznać obrażeń. Zalecane jest cotygodniowe czyszczenie, usuwanie zanieczyszczeń i podłoża z dna oraz podmiana jednej czwartej całkowitej ilości wody. W ten sposób akwarium będzie zawsze utrzymane w czystości.

Źródło: https://www.facepalm.pl/