Jeśli planujesz podróż ze swoim kotem, pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że koty są często bardzo sceptycznie nastawione do zmiany swojej zwykłej rutyny i przenoszenia się do nowych miejsc.
Doświadczenie to ma tendencję do wywoływania u nich dość dużego niepokoju, co przekłada się na znaczny poziom lęku i stresu. Wcześniejsze przygotowanie się do wyjazdu i wiedza o wszystkich aspektach, które mogą zminimalizować ich dyskomfort podczas podróży, może pomóc uniknąć dyskomfortu kota.
Po zaplanowaniu podróży warto udać się do lekarza weterynarii i omówić szczegóły wyjazdu: czas podróży, wybrany środek transportu, długość pobytu oraz wszelkie inne czynniki związane z temperamentem kota, które mogą mieć znaczenie.
Weterynarz przeprowadzi dokładne badanie, aby upewnić się, że stan zdrowia Twojego kota jest optymalny. Upewni się, że kot ma chip i sprawdzi ich kartę szczepień, aby potwierdzić, że kot jest odrobaczony (wewnętrznie i zewnętrznie), a status szczepień jest prawidłowy (w tym wścieklizna, która jest niezbędna, aby uzyskać dostęp do niektórych miejsc docelowych).
Należy pamiętać, że w przypadku podróży poza Polskę lub niektórymi środkami transportu, weterynarz powinien sporządzić świadectwo zdrowia stwierdzające, że wyżej wymienione aspekty są w porządku. Na przykład, jeśli podróżujesz samolotem, linia lotnicza będzie potrzebowała tego świadectwa, a jeśli cel podróży nie jest krajowy, może być wymagany również paszport. Szczegółowe informacje na temat dokumentacji i administracji publicznej znajdziesz w portalu: www.epuap.pl
W każdym przypadku zaleca się, aby przed wizytą u weterynarza skontaktować się z firmą transportową, którą wybrałeś (samolot, pociąg, łódź lub inne), aby mogli szczegółowo poinformować cię o wszystkich wymaganiach. Należy pamiętać, że chociaż istnieją ogólne przepisy dotyczące każdego środka transportu, różne firmy mają swoje własne ograniczenia i należy się z nimi zapoznać przed zawarciem umowy na ich usługi.
Wizyta u weterynarza pomoże Ci również dowiedzieć się, jak postępować przed i w trakcie podróży. Prawdopodobnie zaleci, jaki rodzaj transportera powinieneś wybrać w zależności od wielkości i potrzeb Twojego kota.
Lekarz weterynarii może doradzić pokrycie powierzchni transportera matą, a także zakup odpowiedniego karmnika, aby kot mógł pić wodę, gdy tylko tego potrzebuje.
Aby uniknąć ewentualnych wymiotów, jeśli kot cierpi na chorobę lokomocyjną podczas podróży, lekarz weterynarii prawdopodobnie zaleci karmienie kota co najmniej 3 godziny przed podróżą, a także może przepisać środek uspokajający lub przepisać feromony, aby pomóc kotu podróżować bardziej zrelaksowanym. Feromony można kupić w formie nasączonych chusteczek lub waporyzatora. Oba systemy wydzielają znane kotom zapachy, zapewniając im uspokojenie i komfort.
Warto przeczytać
Jak stwierdzić, czy mój kot jest samcem, czy samicą?
Króliki – co warto wiedzieć o ich śnie?
Dlaczego koty śpią tyle czasu?