Jak stwierdzić, czy mój kot jest samcem, czy samicą?

W zasadzie wydaje się, że łatwo jest stwierdzić, czy kot jest samcem, czy samicą: wystarczy spojrzeć na jego genitalia. Jądra, które najłatwiej dostrzec, wskażą, że mamy do czynienia z kocurem. Nie widząc ich, podpowiada nam to o obecności samicy. Ponadto, istnieją inne wskazówki, które mogą pomóc nam odróżnić, czy kot jest samcem ,czy samicą.

Jak stwierdzić, czy mój kot jest samcem?

Dla ludzi, którzy są przyzwyczajeni do życia z kotami, odróżnienie kocura od samicy może być tak proste, że mogą rozwiązać wątpliwości na pierwszy rzut oka. Samce, ogólnie rzecz biorąc, są nieco większe i masywniejsze niż samice. Ich głowy i ciała są zazwyczaj szersze.

Jednak noworodki, a nawet do kilku miesięcy życia, będą miały podobną wielkość, niezależnie od płci. Dlatego sposobem na stwierdzenie, czy mamy do czynienia z samce, czy samicą jest przyjrzenie się genitaliom. Wydaje się to łatwe, ale nie jest takie proste, gdy koty są tak małe.

Sztuczka z identyfikacją jąder, polega na ostrożnym podniesieniu ogona i obserwacji. Musimy zobaczyć niewielki otwór, który będzie odbytem, a pod nim wypukłość złożoną z dwóch małych kulek, które będą jądrami znajdującymi się wewnątrz worka zwanego moszną. Dalej w dół można dostrzec kolejną grudkę, która jest penisem.

Jak stwierdzić, czy mój kot jest samicą?

Dzięki smuklejszym kształtom i mniejszym rozmiarom, wprawne oko może na ogół rozpoznać kotkę na pierwszy rzut oka. Istnieją również dodatkowe wskazówki, takie jak kolorystyka sierści.

Jednak, podobnie jak w przypadku samców, różnice te nie pomogą nam u nowo narodzonych kociąt. Dlatego, aby zidentyfikować płeć męską lub żeńską, będziemy musieli przeprowadzić tę samą operację, którą opisaliśmy w poprzednim punkcie. W tym przypadku, gdy podniesiemy ogon znajdziemy również otwór odpowiadający odbytowi, a pod nim, będzie pionowy rowek odpowiadający sromowi.

Należy pamiętać, że u bardzo małych kotów można się pomylić, ponieważ przestrzeń może wydawać się większa lub mniejsza, jądra mogą nie być rozpoznawalne itp. Z tych wszystkich powodów warto sprawdzać kocięta, gdy osiągną pierwsze tygodnie życia, aby upewnić się, że już na początku trafnie określiliśmy płeć. A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Jeśli wciąż masz problem ze stwierdzeniem płci, najlepiej jest się udać do weterynarza. Sprawdź najlepszych specjalistów na www.gornyslask.pl