Króliki – co warto wiedzieć o ich śnie?

Każde zwierzę musi w ciągu doby poświęcić nieco czasu na regenerację organizmu, czyli sen. Króliki z natury są płochliwymi zwierzakami, ponieważ żyjąc na wolności są ofiarami drapieżników zgodnie z łańcuchem pokarmowym.

W związku z tym ich sen jest płytki i zwykle nie wygląda jak u innych zwierząt, ponieważ króliki są cały czas gotowe do ucieczki.

Ile króliki śpią?

Wiele zależy od danego osobnika. Jednak większość królików przesypia około 8 godzin na dobę. Zwierzaki te są najbardziej aktywne wczesnym rankiem oraz późnym popołudniem i wieczorem. Jednak są króliki, które potrafią przespać większość dnia i śpią również w nocy.

Wiele zależy od tego czy zwierzak czuje się dobrze i komfortowo w danym otoczeniu, ile ma lat oraz w jakiej jest kondycji. Króliki otyłe i starsze będą spały dłużej niż młode i skore do aktywności osobniki. Zwierzęta takie jak króliki nie śpią w długich przedziałach czasowych. Zwykle ich sen to interwał trwający kilka minut, następnie chwila aktywności i czujności, a potem znowu kilka minut snu.

Czy królik śpi z otwartymi oczami?

Niektóre króliki faktycznie ucinają sobie drzemki i nawet nie zamykają oczu! Dzieje się tak dlatego, że chcą być cały czas gotowe do ucieczki w razie gdyby poczuły się zagrożone. Tak zachowują się przede wszystkim zwierzaki zestresowane, wzięte dopiero co ze sklepu zoologicznego czy hodowli. Z czasem, kiedy królik poczuje się na danym terenie bezpiecznie może zacząć zamykać oczy podczas snu.

W jakich pozycjach śpią króliki?

Króliki śpią w pozycji siedzącej lub na boku. Najbardziej zrelaksowane osobniki mogą nawet przewracać się i spać na grzbiecie odwrócone brzuszkiem do góry. Jednak zdecydowana część zwierzaków siedzi podczas snu, ponieważ czują się w ten sposób bardziej bezpieczne. Warto zapewnić królikowi kocyki w klatce oraz na wybiegu zewnętrznym, aby podczas spania mógł wygodnie odpocząć.

Czy można budzić królika?

Lepiej, aby właściciel unikał gwałtownego budzenia królika ze snu czy letargu. Są to niezwykle wrażliwe zwierzątka, które mocno przeżywają wszystkie stresujące sytuacje. Przestraszony królik może nawet dostać zawału serca, więc warto dać swojemu uszatemu przyjacielowi czas na odpoczynek i nie niepokoić go, kiedy śpi.

Jeśli twierdzisz, że królik nie jest pupilem dla Ciebie, to może wybierz stworzenie spośród przykładów nietypowych zwierząt domowych z portalu puppies.pl.