Jak się przygotować do opieki nad kotem?

Koty to jedne z najczęściej wybieranych zwierząt domowych, zaraz obok psów. Często są one wybierane przez osoby pracujące, ponieważ nie musimy ich wyprowadzać na regularne spacery, co ma miejsce w przypadku psów. Koty to zwierzęta, które żyją własnym życiem i raczej same przyjdą do nas kiedy będą chciały się bawić. Nie powinniśmy zmuszać kota do zabawy, ponieważ może nas ugryźć. Jeśli chcemy mieć kota, który będzie przychodził na głaskanie i zabawę, to musimy od małego go tego uczyć. Możemy nauczyć kota przychodzenia na zawołanie np. przy pomocy ciasteczek lub zabawki. Dzięki temu zwierze zobaczy, że przychodząc do nas zawsze czeka je coś miłego. Koty możemy kupić w hodowli, a ich ceny zaczynają się od kilkuset złotych. Możemy także adoptować kota ze schroniska. Tam również często pojawiają się młode kotki do adopcji.

Przed pojawieniem się kota w domu musimy kupić kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest kuweta, do której koty będą się załatwiać. Jest wiele modeli do wyboru. do środka możemy kupić żwirek drewniany lub silikonowy. Są również zapachowe żwirki, które umilą nam sprzątanie. Z kuwety na bieżąco będziemy usuwać kupki, a raz w tygodniu będziemy wymieniać całą zawartość kuwety. Warto także kupić piętrowy domek dla kota, który pozwoli naszemu zwierzakowi na chwilę zabawy. Dodatkowo może to chronić meble przed zniszczeniami. Powinniśmy także zakupić szczotkę i regularnie wyczesywać kota. Pazurki możemy obcinać samodzielnie przy użyciu specjalnych cążków. Obcinanie u weterynarza to niewielki koszt, zatem jest to dobre rozwiązanie jeśli nie wiemy jak to robić. Warto regularnie kontrolować czy nasze zwierze nie jest zarobaczone. W tym celu co około 3-4 miesiące musimy zanieść próbkę kału do weterynarza, który wykona badania i jeśli będzie to konieczne da nam leki przeciwpasożytnicze. Koty powinniśmy zaszczepić w wieku około 6 tygodni, oraz po około 2-4 tygodniach. Kiedy kot będzie miał 3 miesiące możemy zaszczepić go przeciwko wściekliźnie. Jest to ważne kiedy będziemy go wypuszczać na zewnątrz.

20 ciekawostek o kotach

Najważniejszą rzeczą jest prawidłowe żywienie kota. Ma ono wpływ na jakość i długość życia naszego pupila, więc powinniśmy zwrócić uwagę na to co je nasz kot. Koty powinny jeść zarówno suchą, jak i mokra karmę. Wielkość granulek powinna być dopasowana do wiek zwierzęcia. W przypadku starszych kotów lepszym rozwiązaniem będzie podawanie tylko mokrej karmy. Powinniśmy podawać karmę dobrej jakości, w której na pierwszym miejscu w składzie znajduje się mięso. Warto także podawać różne smaki karm, żeby dieta naszego pupila była urozmaicona. Dorosłe koty jedzą średnio 6-8 razy dziennie małe ilości karmy. Niektóre z nich mogą mieć stały dostęp do karmy, a inne powinny mieć racjonowane pożywienie, żeby nie dopuścić do otyłości.