Akwarystyka – ciekawe hobby dla każdego

Akwarystyka to dość popularne hobby w naszym kraju. Świadczy o tym chociażby dostępność ryb akwariowych w każdym sklepie zoologicznym. Jest to hobby dla każdego, ponieważ nie wymaga poświęcania dużej ilości czasu. Dodatkowo patrzenie na pływające, różnokolorowe ryby uspokaja i pozwala nam się odprężyć. Tak naprawdę im większe akwarium, tym więcej się w nim dzieje. Ma to związek z liczbą ryb, które możemy w nim trzymać. W akwarium o pojemności powyżej stu litrów możemy mieć sporo różnych gatunków. Oczywiście nie możemy przesadzić z ilością. Przerybienie jest często spotykane w przypadku początkujących osób. Jako akwaryści powinniśmy starać się zapewnić naszym zwierzętom jak najlepsze warunki życia.

Jak zacząć przygodę z akwarystyką?

Możemy wybrać między akwarystyką słodkowodną a słonowodną. Jednak jako początkujący powinniśmy zacząć od tej pierwszej. Akwarium słonowodne, inaczej zwane morskim jest zdecydowanie droższe i trudniejsze w utrzymaniu. Dodatkowo powinno być duże, gdyż morskie zwierzęta są większe od tych słodkowodnych. Dlatego zaleca się zacząć właśnie od akwarium słodkowodnego.Wielu początkujących akwarystów zaczyna od zbiornika o pojemności 25 litrów. W tak małym akwarium nie mamy za dużego wyboru obsady. Jest to po prostu za mały zbiornik dla większości gatunków ryb. Dodatkowo w małym litrażu trudniej jest utrzymać równowagę biologiczną, a to może wpłynąć negatywnie na stan zdrowia naszych ryb. Dlatego właśnie w wielu artykułach dostępnych w internecie możemy przeczytać, że najlepiej zacząć od 50 litrowego akwarium. W takim litrażu możemy zapewnić godne warunki życia wielu gatunkom ryb.

Akwarystyka to stosunkowo niedrogie hobby. Wymaga od nas jedynie zainwestowania większych pieniędzy na samym początku, gdyż musimy kupić akwarium, filtr, grzałkę i oświetlenie. Akwarium powinno być z pokrywą. Do tego podłoże, rośliny i dekoracje. Na samym końcu dochodzi jeszcze koszt ryb, który jest zależny od wielkości i gatunków zwierząt. Przed zakupem ryb musimy przygotować akwarium, które pozostawimy na 7-14 dni, żeby dojrzało. Oczywiście przez ten czas filtr powinien cały czas chodzić. Dojrzewanie akwarium to określenie na proces, w którym bakterie nitryfikacyjne się rozmnażają. to właśnie one odpowiadają za równowagę biologiczną w zbiorniku. Dopiero po tym czasie możemy wpuścić rybki.

Czy akwarystyka to drogie hobby?

Planując założenie pierwszego zbiornika musimy się przygotować na większy wydatek. Przykładowo akwarium 50 litrów z pełnym wyposażeniem to koszt około 200-300 złotych. Do tego musimy doliczyć koszt podłoża, roślin i ryb. Może się okazać, że założenie pierwszego akwarium będzie nas kosztować kilkaset złotych. Jednak jest to inwestycja na lata. Dodatkowo możemy zaoszczędzić kupując używane akwarium z wyposażeniem. Samo utrzymanie jest niedrogie. Mrożone larwy dla ryb kupimy za kilka złotych w sklepie zoologicznym. To samo dotyczy suchej karmy. Miesięczny koszt utrzymania akwarium to maksymalnie kilkadziesiąt złotych. W akwarium o pojemności 50 litrów wydamy maksymalnie 20-30 złotych miesięcznie na pokarm, w zależności od gatunków jakie posiadamy.