Jak zachowywać się w lesie w stosunku do dzikich zwierząt?

Zazwyczaj jest to tylko krótki kontakt wzrokowy lub obserwacja z daleka, ponieważ rzadko kiedy możemy zobaczyć dzikie zwierzę z bliska. Zazwyczaj są płochliwe i czy to za pomocą słuchu, węchu czy wzroku, są przyzwyczajone do dostrzegania naszej obecności na długo zanim my zauważymy ich obecność. Za dzikie zwierzęta uważa się te, które posiadają następujące cechy:

  • Żyją na wolności
  • Nie są udomowione, więc nie są oswojone
  • Nie ma nikogo, kto by się nimi zaopiekował

Do dzikich zwierząt należą dziki, lisy, jelenie, wilki, rysie i niedźwiedzie, ale także łasice, zające i różne rodzaje ptaków. Zwierzęta te potrafią czasem dojść, a nawet poruszać się po miastach i wioskach. W rzeczywistości widok dzika w niektórych miastach nie jest już odosobnionym przypadkiem. W tym artykule przedstawiamy szereg wskazówek i środków, które należy wziąć pod uwagę w przypadku natknięcia się na dzikie zwierzę.

W rzadkich przypadkach, gdy znajdziesz się w pobliżu dzikiego zwierzęcia, powinieneś postępować z szacunkiem dla niego i dla własnego bezpieczeństwa. Kiedy jesteś w środku lasu, wkraczasz do domu dzikiej przyrody, ponieważ to, co postrzegasz jako teren rekreacyjny i wypoczynkowy, jest również głównym siedliskiem zwierząt. Z tego powodu należy poważnie traktować ostrzeżenia i instrukcje zawarte na tablicach informacyjnych, które można znaleźć i zawsze przestrzegać podstawowych zasad zachowania w przyrodzie. Oto najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać:

  • Zbieranie śmieci, które produkujemy.
  • Czy to pieszo, czy na rowerze, nie należy schodzić ze ścieżki.
  • Nie należy karmić dzikich zwierząt.
  • Trzymaj psy na smyczy i z dala od dzikich zwierząt.

Obowiązek zbierania swoich śmieci i niepozostawiania ich w lesie ma na celu nie tylko zachowanie piękna krajobrazu. Pozostawianie plastikowych opakowań, pustych puszek i podobnych przedmiotów może prowadzić do zranienia zwierząt. Na przykład, poroże jelenia może zaplątać się w plastik, lub pysk lisa może zaplątać się w puszki lub na ziemi. Ponadto plastik może powodować u zwierząt obrażenia przewodu pokarmowego.

Z drugiej strony, ważne jest, aby zawsze podążać wyznaczonymi ścieżkami, aby nie zakłócać spokoju dzikiej przyrody. Większość zwierząt leśnych jest przyzwyczajona do obecności ludzi na szlakach, gdzie nie stanowimy dla nich zagrożenia. Aby uszanować środowisko życia zwierząt, nie należy spędzać zbyt wiele czasu na obrzeżach ścieżki, ponieważ jest to ulubione miejsce wielu z nich.

Zasada nie dokarmiania i pojenia dzikich zwierząt ma swoje uzasadnienie: jeśli dasz im jedzenie, a one przyjmą je w przyjazny sposób, mogą agresywnie domagać się go od kolejnego przechodzącego obok spacerowicza. Aby uniknąć rozpoczęcia tego niebezpieczeństwa, motto jest jasne: nie karmić!

Istnieją dwa powody, dla których warto trzymać psy na smyczy. Z jednej strony zapobiegamy ich bieganiu za dzikim zwierzęciem, unikając w ten sposób niepotrzebnego stresu zarówno dla Ciebie, jak i dla zwierzęcia. Z drugiej strony, niektóre ptaki drapieżne mogą rozpoznać szczególnie małe psy jako ofiarę.

Wilki są jednymi z najczęściej występujących dzikich zwierząt w polskich górach i lasach. Sprawdź, jak chronić się w przypadku spotkania wilków.