Bojownik, czyli rybka z kubeczka jest polecana dla początkujących akwarystów. To pięknie wyglądająca ryba, której stosunkowo łatwo zapewnić godne do życia warunki. Bojownik wspaniały, czy inaczej zwany syjamski występuje w wielu odmianach barwnych. Ceny tej rybki zaczynają się od około 10-30 zł za podstawowe odmiany. Ryby o rzadkim ubarwieniu mogą kosztować nawet kilkaset złotych.
Jak zapewnić optymalne warunki bojownikowi?
Bojowniki w sklepach zoologicznych trzymane są w kubeczkach lub małych pojemnikach. Często są to również małe akwaria. Dzieje się tak, gdyż są to ryby terytorialne i muszą być trzymane osobno. W przeciwnym razie walczyłyby by ze sobą aż do śmierci słabszego osobnika. Możemy również trzymać bojowniki w większym stadzie. Jest to tak zwany harem, który powinien składać się z jednego samca i trzech samic. Jest to ważne, gdyż jedna samica szybko zostałaby zamęczona przez bojownika. Akwarium dla jednego bojownika powinno mieć 15-25 litrów pojemności. Dla haremu jest to minimum 40 litrów. W sklepach zoologicznych pracownicy często polecają akwaria w kształcie kuli. Akwaria te nie nadają się dla żadnych ryb. W kuli ciężko jest umieścić filtr i grzałkę, a dodatkowo są dużo mniejsze niż klasyczne akwaria. Kule są również droższe od zbiorników w klasycznym kształcie. Zamiast tego lepiej wybrać akwarium klasyczne lub kostkę, która sprawdzi się w przypadku małej ilości dostępnego miejsca. Bojowniki nie nadają się do akwarium wielogatunkowego, gdyż mogą atakować również inne ryby. Wraz z bojownikami możemy trzymać ryby denne, takie jak kiryski czy zbrojniki. Ryby te spędzają większość czasu między roślinami, gdzie bojownik ich nie zaatakuje. Dodatkowo nie są kolorowe.
Filtrowanie akwarium dla bojownika
Filtr w akwarium bojownika powinien być słaby, gdyż nie lubi on silnego nurtu wody. Grzałka nie jest konieczna, chociaż ułatwia utrzymanie stałej temperatury wody. Ważne jest dobre oświetlenie, które wpływa na koloryt ryby, a także jest niezbędne dla roślin. Jako podłoże dobrze sprawdzi się żwirek o drobnej granulacji. W nim lepiej ukorzeniają się rośliny, a to z kolei zapobiegnie ich wyrywaniu przez bojownika. Ważna jest również pokrywa w akwarium. Bojowniki oddychają powietrzem atmosferycznym. Pokrywa sprawia, że temperatura powietrza nad taflą wody jest podobna do tej w wodzie. Dzięki temu unikniemy chorób układu oddechowego u bojownika. Pokrywa zapobiega również wyskoczeniu rybki. W przypadku bojownika nie musimy czekać dwóch tygodni aż woda w akwarium dojrzeje. Ryba ta dobrze znosi wysokie stężenia szkodliwych substancji. Oczywiście ważne są częste podmiany wody na świeżą. W przypadku akwarium 25 litrowego jest to raz na tydzień. W 40 litrowym zbiorniku podmieniany wodę ran na 2 tygodnie. Jednorazowo wymieniamy około 20% wody.
Jak karmić bojownika?
W sklepach zoologicznych możemy znaleźć specjalne karmy dla bojowników. Karma może mieć różną formę. Najlepszy pokarm dla bojowników to ten w formie granulek lub pałeczek. W ten sposób nasz bojownik może zapolować na spadające kawałki karmy. Oprócz tego warto podawać mrożony pokarm, który jest dobrym źródłem białka. Możemy również dawać suszone larwy. Wszystkie produkty znajdziemy chociażby w sklepie zoologicznym w Będzinie. Gdzie dokładnie mieści się tam sklep z rybkami? Sprawdź na stronie infobedzin.pl. Podczas zakupów pamiętaj o tym artykule, aby zapewnić bojownikowi jak najlepsze warunki bytu.
Warto przeczytać
Jak dbać o gupika w akwarium?
Wyposażenie akwarium dla bojownika
Akwarystyka – czy to dobre hobby dla dziecka?