Akwarystyka – czy to dobre hobby dla dziecka?

Akwarystyka, czyli hobby polegające na założeniu i pielęgnacji domowego akwarium, to z pewnością fascynujące zajęcie. Nic dziwnego, gdyż sama dziedzina nauki, jaką jest funkcjonowanie podwodnych ekosystemów, jest rozległa i pełna ciekawych specjalizacji. Dlatego założenie własnej obsady może być interesującym wyzwaniem. Czy jednak jest to hobby odpowiednie dla dzieci?

Choć samo akwarium stanowi niesamowitą ozdobę każdego pomieszczenia, nie oznacza to, że będzie ono odpowiednie dla każdego. Dziecko może szybko stracić zainteresowanie pielęgnacją zbiornika, co będzie skutkowało tym, że ten obowiązek spadnie na barki rodziców. To jeden z aspektów, który może przemawiać przeciwko kupowaniu młodszym członkom rodziny akwariów na własność. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Zainteresowania dziecka

Jeśli przymierzamy się do zakupu akwarium dla dziecka, naszym najważniejszym powodem powinna być chęć z jego strony, by takie hobby podjąć czy rozwijać. Wydaje się to oczywiste, ale nie zawsze takim jest. Nasza pociecha może przez chwilę fascynować się podwodnymi ekosystemami po obejrzeniu filmu czy odwiedzeniu oceanarium, jednak takie zainteresowanie może szybko wyparować. Jeśli dziecko mocno interesuje się tematem i dzieje się tak przez dłuższy czas, rozważenie zakupu akwarium jest jak najbardziej prawidłowe.

Wiek

Oczywiście małe dzieci nie mogą dostać pod opiekę zbiorników i to jest raczej oczywiste. Pierwsze akwarium możemy podarować nastolatkowi lub bardzo samodzielnemu 10-latkowi. Raczej nie polecamy obdarowywać zbiornikiem młodszych dzieci, gdyż opieka nad nim po prostu ich przerośnie. Założenie i konserwacja akwarium wymaga pewnej precyzji, obowiązkowości i chęci do nauki – jeśli nasze dziecko nie posiada tych cech czy predyspozycji, akwarium na prezent to nienajlepszy pomysł.

Koszta

Zakup akwarium, potrzebnego sprzętu oraz roślin i zwierząt to wysokie koszta (często zbyt wysokie), jak na możliwości dziecka, dlatego tym bardziej decyzję o zakupie akwarium warto dobrze przemyśleć. Nakłady pieniężne potrzebne na utrzymanie zbiornika nie są już bardzo wysokie, jednak wciąż występują, dlatego jest to z pewnością hobby, na które trzeba wygospodarować dodatkowe finanse w domowym budżecie.

Z mamą i tatą

Akwarium może być dobrym pomysłem dla dziecka już starszego, jednak nie nic nie stoi na przeszkodzie, by do opieki nad zbiornikiem zaangażować również młodsze dzieci. Oczywiście będzie się to odbywało bardziej na zasadzie obserwacji dorosłych w tych czynnościach, niż na samodzielnym ich wykonywaniu, jednak akwarium dla całego domu to świetna okazja, by wyedukować młodsze dzieci w kwestii funkcjonowania, a także ochrony podwodnych ekosystemów ziemskich. To żywy kontakt z naturą i fascynująca przygoda, na którą warto dziecko zabrać.

Podsumowanie

Akwarium może być świetnym podarunkiem dla dziecka, jednak warto być tutaj ostrożnym i podjąć decyzję w oparciu o znajomość naszego dziecka i jego zainteresowań.

Partner artykułu: sklep akwarystyczny24.pl