Decydując się na wzięcie psa musimy się liczyć z tym, że pies wymaga opieki. Spacery z psem to codzienność, no i jedna z najważniejszych czynności wykonywana z psem. Wszystkie psy bez względu na wiek, wielkość i rasę powinny być regularnie wyprowadzane przez swoich właścicieli. Ruch to jedna podstawowych potrzeb psa. Spacer jest konieczny dla prawidłowego zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego.
Pies domaga się spacerów
Szczenięta wychodzą w zależności od potrzeb na 10-15 minut. Trzy spacery na dobę dla dorosłego psa to minimum. Jest to również bardzo zdrowe dla zwierzęcia, czego dowodem mogą być badania przedstawione na eksperckim portalu www.naukowe.pl. Między wyjściami powinny być podobne odstępy np. co 6-8 godzin. Spacer powinien trwać około 1-1,5 godziny.
Dłuższy spacer pozwala psiakowi na wyszalenie się na świeżym powietrzu. Taki spacer ma swoje plusy pies poznaje nowe miejsca, a nawet szkoli komendy. Po spacerze pies będzie zmęczony, będzie więcej odpoczywał i też taki spacer poprawia apetyt.
Gdzie udać się na taki spacer?
Jeśli mamy problem gdzie udać się z psiakiem na spacer to odpowiednim miejscem będzie las. Tam możemy puścić psa na swobodne bieganie, a nie tylko załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych. Pies może swobodnie powęszyć na takim spacerze w odpowiedniej przestrzeni, a przecież to jego największa potrzeba. Taki spacer powinien być odpowiednio długi. Zwłaszcza dla młodego psiaka. Wybieraj dla psa za każdym razem inna trasę, ponieważ w innym przypadku pies czuję monotonię. Jednak spokojne spacery też są dobre. Pies uczy się przy tym dyscypliny.
Czy w ogóle spacer może być za długi?
W pewnym sensie może tylko wtedy gdy mamy psa seniora. Taki pies ma już swoje lata i ma problem z chodzeniem na dłuższe dystanse. Psy potrzebują aktywności fizycznej. Jeśli mamy mnóstwo czasu wolnego i planujemy z psem spędzać czas na dłuższych spacerach, to pierw zadbajmy o jego stan zdrowia. Jego waga i kondycja jest ważna. Na koniec pamiętajmy, że spacer powinien być przyjemnością dla psa i nas samych.
Warto przeczytać
Jak stwierdzić, czy mój kot jest samcem, czy samicą?
Króliki – co warto wiedzieć o ich śnie?
Dlaczego koty śpią tyle czasu?