Szczeniak gryzie wszystko co popadnie? Czas z tym skończyć

Gdy do naszego domu trafia mała, puchata kulka, wszyscy są zachwyceni. Jednak z czasem, gdy mija pierwsza fascynacja nowym domownikiem, zaczynamy zauważać, że szczeniak gryzie meble i przedmioty. Oczywistym jest, że nam to przeszkadza i chcielibyśmy jak najszybciej go przed tym powstrzymać. Jak oduczyć małego psa takich zachowań?

Dlaczego szczeniak gryzie?

Z pewnością wszechobecne zęby są dla wielu właścicieli szczeniąt sporym dyskomfortem. Maluchy gryzą po rękach, szarpią za nogawki, a spuszczony z oczu szczeniak gryzie meble i przedmioty, które tylko staną na jego drodze. Biorąc pod uwagę, że w młodym wieku pies psie zęby przypominają szpilki, nie jest to nic przyjemnego. Niestety – odruch ten jest dla psa całkowicie naturalny, dlatego oduczenie go takich zachowań będzie wymagało od nas sporej cierpliwości i konsekwencji.

Od pierwszego dnia życia, psiaki poznają świat przy pomocy pyska. W ten sposób nie tylko uczą się ustalać relacje z rodzeństwem i innymi członkami psiego stada, ale także zapoznają się z fakturą różnych przedmiotów. Ponadto gryzienie przynosi ulgę, pomagając złagodzić ból dziąseł związany z ząbkowaniem. Gryzienie jest także naturalną potrzebą psa, który w ten sposób relaksuje się i uspokaja. Jest to więc doskonała metoda na radzenie sobie z silnymi emocjami oraz stresem.

Ustalenie jasnych zasad

W życiu szczeniaka bardzo ważne jest ustalenie jasnych zasad. Maluch od pierwszego dnia w nowym domu powinien wiedzieć, czego od niego wymagamy – co może robić, a co jest zabronione. Oczywiście to do nas samych należy pokazanie mu granic i wyznaczenie konkretnych reguł. Ważne, by wszyscy domownicy konsekwentnie się tego trzymali. W innym wypadku szczenię nie zrozumie, czego od niego wymagamy i proces nauki będzie trwał znacznie dłużej.

Bardzo ważnym aspektem nauki zasad jest komenda „nie” oraz przerywanie niepożądanych zachowań. Oczywiście nie powinniśmy w żaden sposób karać zwierzęcia ani na nie krzyczeć. Jeśli nie wiemy, jak nauczyć szczeniaka komendy „nie”, warto skonsultować się z dobrym szkoleniowcem.

Dać psu się wyżuć

Mały piesek, który trafia do naszego domu jest niezwykle ciekawski. Do tego ciągle swędzą go dziąsła, co powoduje, że ma ochotę gryźć wszystko, co tylko wpadnie w jego szczęki. Dlatego ważne jest, by dać psu możliwość realizowania potrzeb związanych z żuciem i gryzieniem. Jak to zrobić?

Doskonale sprawdzą się różnego rodzaju gryzaki oraz zabawki typu Kong, wypełnione karmą. Ważne, by smakołyki nie były zbyt twarde, ponieważ maluch może zrobić sobie krzywdę. Innym sposobem jest zabawa szarpakiem. Należy jednak pamiętać, by robić to delikatnie i bez gwałtownych ruchów, żeby nie uszkodzić delikatnej szczęki szczeniaka.