Jak kupować rybki do akwarium

Kiedy kupujesz rybki do akwarium, powinieneś wiedzieć na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać. Sprzedawcy, którzy mają szeroką ofertę i wielu klientów mogą przez nieuwagę sprzedać ci rybki, z którymi jest coś nie tak. Dobrze więc samemu wiedzieć na co zwracać uwagę i samodzielnie wybrać rybki.

Przede wszystkim warto wybrać te rybki, które są zdrowe. Najłatwiej poznać to po ich apetycie. Warto także porównać budowę ryby z przedstawicielami tego samego gatunku. Rybki, które słabo pływają, lub stale przebywają w jednym rogu akwarium, prawdopodobnie są chore i lepiej wstrzymać się od ich zakupu.

Przy dokładnym przyjrzeniu się rybce, nie można na powierzchni jej ciała obserwować żadnych wybrzuszeń czy białawych odbarwień. Popękane naczynia krwionośne to także sygnał do niepokoju. Wszystkie te oznaki mogą wskazywać na chorobę zakaźną, zatem jeśli zaobserwujemy je u którejkolwiek rybki ze sklepowego akwarium, nie kupujmy rybek z tego zbiornika, bo może być zarażona.

A co z rybami, które mogą być chore, ale nie wykazują jeszcze żadnych oznak? Uchronimy się od tego ryzyka, kupując tylko te rybki, które są w sklepie przynajmniej od trzech tygodni i przeszły już kwarantannę. Jeśli kupimy rybkę, której pochodzenia nie jesteśmy absolutnie pewni, sami powinniśmy zapewnić jej odosobnienie i przenieść do głównego akwarium dopiero po trzech tygodniach od zakupu.

Na koniec jeszcze słówko o przenoszeniu rybki do domu. Najczęściej odbywa się to w plastikowej torebce. Pamiętaj, że rybka może w niej przebywać tylko kilka godzin, a później należy przenieść ją do akwarium. Aby jednak nie narażać ryb na szok termiczny, warto plastikową torebkę z nowymi rybkami umieścić na powierzchni akwarium na jakieś dwie godziny, żeby temperatura obu zbiorników się wyrównała. Dopiero po tym okresie wypuszczamy rybki do akwarium.